reklama

Kríza spotreby sa blíži

Súčasná spoločnosť je závislá na vysokej spotrebe, ktorá začína vo vyspelých krajinách narážať na svoje hranice. Dnes žijeme v dobe, keď si ľudia vo vyspelých krajinách často kupujú veci, ktoré nepotrebujú a dokonca si ich kupujú za peniaze, ktoré reálne nemajú. Nárast spotreby, ktorý bol prevažne financovaný dlhom naráža na svoje hranice a dlhová kríza je len jeho logickým vyústením. Potreba deleveragingu, čiže oddlženia je nevyhnutná, pretože ani finančné domy nie sú ochotné požičiavať hocikomu donekonečna. Napriek tomu, že im v tom pomáhajú centrálne banky svojou expanzívnou monetárnou politikou nebudú schopné financovať spotrebu súčasným tempom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

Ak chceme teda udržať súčasnú spotrebu, tak si treba položiť otázku, kde bude budúca globálna spotreba. Bude to Čína alebo India? Južná Amerika alebo blízky východ? Nemôžeme očakávať, že Európa a USA budú udržiavať spotrebu na súčasných rastových úrovniach, dokonca je racionálne očakávať pokles, ktorý už reálne začal. Nebude to však krátkodobá záležitosť, podľa odhadov OECD alebo MMF nás čaká minimálne 7 – 8 ťažkých rokov. Navyše ak dlhovú krízu budeme riešiť inflačne, nemožno očakávať vyššiu kúpyschopnosť domácností pri stagnácii miezd. Čína je stále krajina s vysokým potenciálnym rastom do budúcnosti, no momentálne sa v prvom rade bude musieť vysporiadať so svojimi vlastnými problémami ako je napr. investičný boom v stavebníctve, ktorý začal vyvolávať pochybnosti o udržateľnosti a návratnosti mnohých developerských projektov. Politický systém taktiež neodpovedá trhovým podmienkam, i keď je možné nájsť určité zlepšenia.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Bude to však stačiť na to aby sme udržali pri živote súčasné produkčné kapacity? Dovolím si tvrdiť, že produkčné kapacity v mnohých odvetviach sú dnes nadsadené a neodpovedajú dopytu založenom na reálnych príjmoch obyvateľstva. Napríklad registrácie nových automobilov na európskom trhu v decembri poklesli o 16,3 %. Za celý rok 2012 sa odhaduje pokles o 8 %. Reálny príjem domácností v USA od 70 rokov nestúpol, naopak klesol. Vo vyspelých európskych ekonomikách stúpol minimálne. Naopak na periférii stúpol výrazne, avšak nebol postavený na zdravých ekonomických základoch a dnes vidíme ako to dopadlo, resp. ešte stále nedosiahlo dno. A ako budú politici svojim voličom vysvetľovať krach podnikov spôsobený poklesom výroby? Vo Francúzsku sa im zatiaľ do toho veľmi nechce a preto naďalej zachraňujú skrachované automobilky. Nezamestnanosť v eurozóne neustále dosahuje nové rekordy a počas roka 2013 možno očakávať ďalšie zhoršenie. Socialistické vlády, ktoré pomaly zažívajú rozmach pravdepodobne svojou „sociálnou politikou“, trh práce určite nezlepšia. Otázne je, či ich voliči im aj naďalej budú dôverovať.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V každom prípade treba myslieť pozitívne, veď napr. Grécko prvý krát naplnilo svoje odhady o deficite od roku 2009. Len či za tým opäť nebude nejaký ten účtovnícky trik. USA pre zmenu ešte v minulom roku tesne pred voľbami záhadne znížili nezamestnanosť o 0,3 % (z 8,1 % na 7,8 %) v priebehu septembra, EU chce naďalej podporovať ekologický automobilový priemysel a ECB určite nesklame nejakou ďalšou formou QE, takže spotreba na rok 2013 je „zaistená“.

Stanislav Červenka

Stanislav Červenka

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som študent, ktorý sa snaží pomenovať problémy ich správnymi menami a hľadať na ne reálne riešenia. Zaujíma ma ekonómia, politika, šport a hudba. Zoznam autorových rubrík:  EuroilúziaNezaradené

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu